Yapay Zeka’dan Fed Faiz Kararıyla İlgili BTC Tahmini!

Son zamanları merakla beklenen Fed faiz kararını ve karar sonucunun Bitcoin’e (BTC) yansımasını Yapay Zeka’ya sorduk.

Yalnızca kripto para piyasasının değil, küresel anlamdaki bütün finans piyasalarının ilgiyle beklediği “Fed Faiz Kararı“, bugün itibariyle saat 21.00’da açıklacanak. Yaptığı açıklamalar ile bir süre kafaları karıştıran Amerika Birleşik Devletleri’nin merkez bankası olarak bilinen Federal Rezerv Sistemi (Fed), BTC tarafındaki “büyük düşüşü” adeta tetiklemişti. BTC fiyatının yakın zamanlı zirvesi olan 25.250 dolardan 19.500 dolara düşmesindeki en önemli sebeplerden biri “Fed Kararsızlığı” olmuştu. Teknolojinin “yeni gözdesi” olan ChatGPT‘ye konuyu yönelterek, “Fed Faiz Kararı ve BTC’ye etkisini” ele aldık.

Global finans piyasalarını bir süredir kilitleyen Fed faiz kararına ve BTC’nin sıradaki hamlelerine, ChatGPT’nin yorumu nasıl oldu?

Fed Faiz Kararı Öncesinde Kripto Piyasası

Küresel ekonominin kritik maddelerinden olan “Fed Faiz Kararı”, kriptoyu ciddi oranda etkilemişti. Bir süredir yükselişini sürdüren BTC, kritik eşik olan 25.000 dolar seviyesini Fed’in yaratmış olduğu hava ile birlikte aşamamıştı. Geçmiş süreçler ile karışılaştığında daha çok net veriler sunan Fed, yapılacak olan faiz hakkında yüksek tutarlılık ile tahminler sunabiliyordu.

Fed’in bu kadar belirsiz bir atmosfer yaratması, beraberinde de kriptoyu ciddi anlamda sarsmıştı. Sadece fiyat olarak değil, yüzdeye bakınca da büyük bir düşüşle karşı karşıya kalan BTC, güncel durum için toparlamış olarak gözüküyor. Bundan önceki Fed faiz kararlarına, karara yaklaşıldıkça düşüş sergileyen BTC’nin bu sefer bağımsız şekilde hareket ettiği görülüyor.

Fed’in sebep olduğu “kara bulutlar” kripto piyasasından dağıldıkça, BTC’nin önü daha da açılmıştı. Geçmiş süreçte etkili bir destek seviyesi olan 28.000 dolara gelinmiş durumda. Bugün duyurulacak olan Fed faiz kararı ile birlikte BTC‘nin nasıl bir yol çizeceği, kripto yatırımcısında büyük merak konusu haline geldi.

ChatGPT’ye Sorduk: Fed Faiz Toplantısından Çıkabilecek Sonuçlar

Bugün itibariyle yapılacak Fed toplantısından çıkabilecek sorunları ChatGPT‘ye yönelterek, görüşlerini aldık. ABD tarafında devam eden toparlanma dönemi ve yüksek enflasyona değinen ChatGPT, faiz toplantısına birçok materyalin etki edebileceğini vurguladı.

Fed Faiz Kararının Kripto Piyasasını Nasıl Etkileyebileceği

Temel olarak Fed faiz kararlarının “takibinin önemli olduğunu” belirten ChatGPT, ABD Dolar ile BTC’nin ters orantılı ilerlemesini hedef aldı. Son günlerde BTC’nin bağımsız bir şekilde sert yükselişini de göz önünde bulunduran ChatGPT, soruya yönelik görüşlerini şu şekilde dile getirdi;

Fed Faiz Kararı Sonrasında BTC’nin Nasıl Bir Yol İzleyebileceği

Teknoloji ekosistemine bomba gibi giren “Yapay Zeka” konusunda “PricePredictions’u” değerlendirerek, BTC fiyat hareketli konusundaki sunmuş olduğu raporu inceledik. 2023 Yılına ait “aylık” veriler sunan Yapay Zeka sistemi, yorumladığı fiyat tahminleriyle birlikte kripto yatırımcısından “büyük bir kitle topladı“.

Bugün açıklanacak Fed faiz kararının BTC’de nasıl bir yön çizebileceği hakkındaki yorum için “Nisan” ayını baz aldık. Popüler Yapay Zeka kripto platformu olan PricePredictions, 2023 yılının Nisan ayında BTC fiyatının maksimum 30.391 dolara, minimum ise 23.006 dolara gelebileceğini vurguladı. Ayrıca ay boyunca olabilecek ortalama fiyatı belirten Yapay Zeka, 24.995 dolar şeklinde belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir