‘Tutankhamun, Çocuk Kral’ın Hazineleri’ sergisi mayıs sonuna kadar uzatıldı

‘Tutankhamun Çocuk Kral’ın Hazineleri’ sergisi UNIQ Expo İstanbul’da ziyaretçileri ağırlamaya devam ediyor. Sergide, 3300 yıl önce henüz 9 yaşında tahta geçen ve 19 yaşında ölen firavun Tutankhamun’un, mezar odasından çıkan som altın tabutu, altın ve değerli taşlardan yapılmış ölüm maskesi, savaş arabası, silahları, bastonları gibi 400’ün üzerinde eserin replikaları yer alıyor.

Açıldığı günden bugüne 25 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapan serginin bitiş tarihi, mart ayı sonundan mayıs ayı sonuna kadar uzatıldı. Türkiye’de ilk kez İstanbul’da sergilenen ‘Tutankhamun, Çocuk Kral’ın Hazineleri Sergisi’, aynı zamanda 13-20 Mart tarihleri arasında sosyal medyada başlattığı kampanya ile 100 kişiye ücretsiz olarak ziyaret imkânı tanıyor.

SERGİDE YER ALAN ESERLER NELER?

M.Ö. 1332 – M.Ö. 1323 yılları arasında hüküm süren Firavun Tutankhamun, Mısır’ın On Sekizinci Hanedanlığı’nın sonlarında babası Firavun Akhenaton’un saltanatı sırasında doğdu. Tutankhamun, tahta geçtiği sırada 9 yaşındaydı. 19 yaşında hayatını kaybeden Altın Firavun’un cesedi 70 gün içerisinde mumyalanarak, Luksor’daki Krallar Vadisi’nde 69 numaralı mezarlığa alındı.

İngiliz arkeolog ve Mısır bilimcisi Howard Carter, 1922’de Mısır’ın güneyinde yer alan Krallar Vadisi’nde keşfettiği Tutankhamun’a ait hazine dünyada büyük bir yankı uyandırdı ve bulunan eserler Antik Mısır’ın simgesi haline geldi. Firavun’un hazineleri, eski Mısır uygarlığı tarihinin birçok yönünün aydınlanmasını sağladı. Mezarında bulunan tüm eşyaları som altından yapıldığı için ‘Altın Kral’ olarak da anılan Tutankhamun için düzenlenen sergide, hazineden özel seçilen 409 eserin replikaları bulunuyor.

.

Sergide, değerli taşlarla süslenmiş altın ölüm maskesi, üzerinde Mısır tanrıçaları İsis, Nephthys, Neith ve Selket tasvirlerinin bulunduğu tabut, tabutun içindeki mumya, altınla yaldızlanmış ahşaptan yapılmış yatak, savaş arabası, Tutankhamun’un eşi Kraliçe Ankhesenamun ile aşkını tasvir eden altın tahtı, çocuk kralı su aygırı avlarken tasvir eden heykeller, çeşitli mobilyalar, at arabası, ok ve yay gibi silahlar, Anadolu’ya düşen bir meteordaki demirden yapıldığı için “uzaydan gelen hançer” olarak adlandırılan silahı gibi eserler yer alıyor.

Tutankhamun’un genç yaşta ölümünde de rol oynadığı ifade edilen genetik kusurlardan biri de onun bir ayağının aksamasına neden oluyordu. O nedenle mezarında bulunan bastonlarından örnekler ve daha yüzlerce parçanın replikaları sergide yer alıyor. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir