Mor Yayla’nın mavi çiçekleri, karların erimesi ile kendini gösterdi

İHA

Trabzon’un yıldız çiçekleri ile meşhur Kadıralak Yaylası, maviye döndü…

Yaklaşık bin 300 metre yükseklikte, Tonya ilçe merkezine 9 kilometre, Karadeniz Sahili’ne ise yaklaşık 29 kilometre uzaklıktaki yaylada her yıl nisan ayının ilk haftalarından itibaren kendini gösteren mavi yıldız çiçekleri, karların erimesi ile gün yüzüne çıktı.

Tüm yıl boyunca sadece 2 hafta süreyle kendini gösteren ‘mavi yıldız’ çiçekleri, yaylanın birçok noktasında açarak renk cümbüşü yaşattı.

“Ramazan olmasa buralar dolmuştu”

Çiçeklere ev sahipliği Kadıralak Yaylası, hem Ramazan ayı hem de havaların mevsim normallerinin altında seyretmesi nedeniyle bugünlerde oldukça sakin.

Yayla sakinlerinden 58 yaşındaki Vehbi Aslan, “Bir süre böyle devam ediyor ama don vurursa kayboluyorlar. Bir bakımı yok. Arazimizi gübrelediğimizde daha güzel açıyor. Biz mavi çiçek diyoruz ama başka bir ismi var mı bilmiyoruz. 3-5 senedir bu çiçekleri görmek isteyenler, yaylamıza gelmeye başladı. Yaylamızda şenlik yapılmıştı o zamandan sonra herkesin ilgisini çekmeye başladı. Ramazan ayı olmasa buralar dolmuştu.” dedi.

Çiçeklerin bakıma ihtiyacı yok

Yayla sakinlerinden Hayriye Aslan ise “Çocukluğumuzdan beri bu çiçekler oluyor. 20 gün durduktan sonra çiçeklere don vurursa solup giderler. Yaylamıza güzellik veriyorlar. Dışarıdan bu çiçekleri görmeye gelenler oluyor. Daha önceki yıllarda da bu çiçek buradaydı ama kimse bilmiyordu. Son yıllarda tanınınca vatandaşlar yaylamıza gelmeye başladı. Gezenler oluyor, piknik yapanlar oluyor. Havalar güzel olursa çiçekler biraz daha fazla kalabiliyor. Bu çiçeklerin bakıma ihtiyacı yok. Biz ot olsun diye çayır yapıyoruz onun için daha çok büyüyor. Kıraç yerlerde olmuyor. Bakımlı arazilerde oluyor.” ifadelerini kullandı.

Cazibe merkezi haline getirilmesi planlanıyor

‘Uluslararası Bern Sözleşmesi’ gereği korunan ince uzun yapraklı ‘mavi yıldız’ çiçeğinin yetiştiği yayla, geçtiğimiz yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Tabiat Parkı ilan edilmişti.

Tüm yıl boyunca sadece 2 hafta süreyle kendini gösteren ‘mavi yıldız’ çiçekleri ile meşhur yaylanın, yapılacak yapay gölle Uzungöl gibi cazibe merkezi haline getirilmesi planlanıyor.

Yayla, estetik ve peyzaj değeri açısından önemli bir turizm merkezi olmaya aday olarak gösteriliyor.

Karadeniz’in gözde yerleri arasındaki Kadıralak Yaylası’nın mavi yıldız çiçekleri, doğa fotoğrafçılarının da akınına uğruyor.

Kadıralak Yaylası’nda 2 hafta süreyle görülebilecek mavi yıldız çiçekleri için vatandaşlar her yıl yaylaya akın ederek, manzaranın tadını doyasıya çıkarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir